Uzman İsim “Çalışma Olduğunu Biliyoruz” Dedi: 10 Ocak’ta Açıklanacak Emekli Zammını Şimdiden Duyurdu

Türkiye’de 15 milyonun üzerinde emekli vatandaşın gözü kulağı maaşlarına yapılacak zam oranına çevrilmiş durumda.

Aralık ayının son haftasında asgari ücretin açıklanması, yeni yılın ilk haftası itibarıyla TÜİK’in paylaşacağı yıllık enflasyon rakamlarıyla birlikte ise emekli zammının duyurulması bekleniyor.

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi yetkililerden yapılacak açıklamalar için dikkat kesilirken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Erdursun, 14 Mayıs seçimlerinin ardından Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın bir benzerinin emekliler için uygulanabileceğini belirterek, bu konuda çalışmalar yapıldığına yönelik bilgi aldıklarını açıkladı.

Yeni emekli zammının 10 Ocak’a doğru duyurulacağını belirten Erdursun, katıldığı canlı yayında emekli zammı ve en düşük emekli maaşları için şu ifadeleri kullandı:

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 17 BİN LİRAYI AŞMIŞ OLACAK”

“En düşük emekli aylığı 2019’da bin lira olarak başlamıştı. %50 ya da %50’nin bir miktar üstünde bir artışla da 11 bin 11 bin 250 lira olur ama emekliler bunu çok istemiyor. En azından seyyanen bir artış beklentisi var. Şöyle bir şey de olabilir emekli aylıklarına %38, SSK, Bağ-Kur’da %38 çıkan enflasyon farkı öncesinde bir seyyanen artış yapılabilir. Üstüne de %38’lik enflasyon farkı da verilebilir. Bu yönde bir çalışma olduğunu biz duyuyoruz. Büyük ihtimalle Ocak ayının 10’u gibi açıklanacak. Düşünülen bu uygulamanın yapılması halinde en düşük emekli maaşı 2024 yılında 17 bin lirayı aşmış olacak”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x