Türkiye’nin Uyuşturucu Çıkmazı: Yüzde 61’lik Artış!

Sokak aralarında satıldığını bildiğimiz ve tehlikesinin her geçen gün boyut atladığı uyuşturucu trafiği Türkiye’de büyük bir tehlike yaratmaya devam ediyor.

Timur Soykan’ın BirGün’de ele aldığı yazısında ülkenin uyuşturucu trafiği ele alındı.

Soykan yazısında Türkiye’nin uyuşturucu yakalamalarının son yıllarda çok yükseldiğini yakalanan miktarların 20 tonun üzerinde rakamlara ulaştığını ifade etti.

” Her geçen gün etkisini artıran bir gerçek eroin gerçeğidir. Hem üretim artıyor hem de Türkiye’den geçen miktar artıyor. Biz bunu nereden biliyoruz? Yakalamalardan biliyoruz. Bu konuda özveriyle çalışan narkotik ekiplerini de elbette ki alkışlamak gerekiyor. Ancak bu yakalama oranları ele geçenlerin de oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Genellikle yüzde 10’unun yakalandığını düşünürsek miktarın ne kadar yüksek olduğu tahmin edilebilir. Türkiye’de son yıllarda yakalanan eroin 20 tonun üzerine çıktı. Pandemi döneminde eroin yakalamalarında büyük bir düşüş yaşandı ve 13 tona düştü. 2021’le ilgili analizde ise 22 ton 202 kilo olduğu görülüyor. Yüzde 61 çok önemli bir artıştı. Kokainle ilgili duruma baktığımızda, Avrupa’da kokainle ilgili çok büyük yakalamalar oldu. Hollanda, Belçika limanlarında tonlarca yakalandı. Bunun nedeni Latin Amerikalı uyuşturucu baronlarının kullandığı bir sistemin çözülmesiydi. Bundan sonra da rotanın Türkiye’ye kaydırılmak istediğini görüyoruz. Mersin, Kocaeli, Ambarlı limanlar üzerinden bu baronların kokaini Avrupa ve tabii Türkiye-Ortadoğu pazarına sokmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bunu anladığımız tarih, 2020’de Kolombiya’da yakalanan kokainin Türkiye’ye gitmek için yola çıktığının açıklanmasıydı. Sonrasındaki yakalamalarda da bu açığa çıktı. Örneğin Mersin’de 1,3 ton kokain bir kerede yakalandı. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x