Türk ve Rus iş insanları St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu öncesinde İstanbul’da bir araya geldi

Meltem GÜNAY

Türk ve Rus iş insanları St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu öncesinde İstanbul’da düzenlenen Road Show SPIEF 2024 etkinliğinde bir araya geldi. Rusya ve Türkiye arasında gelecek vaat eden işbirliği yollarının genişletilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunurken, 5-8 Haziran’da St. Petersburg’da düzenlenecek forum için Türk iş dünyasına çağrıda bulunuldu.

HEDEF TÜRK-RUS İŞ BİRLİĞİ ORTAMI OLUŞTURMAK

Küresel değişimlerle Rusya ve Türkiye pazarları arasında iş birliğinin genişletilmesi konusu ele alınırken, katılımcılar yeni pazarlar oluştururken riskleri nasıl en aza indirecekleri ve modern zorlukları işlerinin gelişimi için karlı fırsatlara nasıl dönüştüreceklerini konusunda fikir alışverişinde bulundu. Etkinlikte, Rusya ve Türk işbirliği ortamı, etkili bir yatırım yaklaşımının geliştirilmesi, teknolojik gelişimde ortaklık ve yeni ekonomik gelişmelerle yeni lojistik güzergahların inşası ve verimliliği konularına ayrı ayrı vurgu yapıldı. Panel katılımcıları ayrıca Türk pazarını haksız rekabetten korumak, devlet gelirlerini güvence altına almak, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için Rus dijital çözümlerinin ve yeni teknolojilerin Türkiye’de uygulanması olanaklarını da tartıştı.

Forum öncesinde düzenlenen toplantıya aralarında Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov; Türkiye-Rusya İş Konseyi Türkiye Başkanı İzzet Ekmekçibaşı; Roscongress Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Alexander Stuglev; Rusya’nın Türkiye Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Evgeny Efremov – Ticaret Misyonu İstanbul Ofisi Başkanı; Dr. Artunç Kocabalkan, Ekonomist; traceCORE CEO’su Alexander Makarov; AR Solutions’ın kurucusu ve CEO’su Alexandr Radkevich; FESCO Türkiye İş Geliştirmeden Sorumlu Ticari Direktör Yardımcısı Nelli Vladimirova; Albayrak Holding Rusya Şubesi Başkanı Cumhur Güzelçiftçi; ve Zecurion İş Geliştirme Direktörü ve Russoft Türkiye Temsilcisi, Rusya-Türk Diyalog Derneği Bilgi Teknolojileri Komitesi Başkanı, Türkiye Uzmanı Ivan Staarodubtsev katıldı.

İKİ ÜLKE ARASINDA YENİ FIRSATLAR AÇILIYOR

Türkiye ve Rusya arasında ekonomik ilişkilerin daha da genişlediğini söyleyen Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, “Türkiye ve Rusya, stratejik potansiyeli yüksek diplomatik ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye devam ediyor. Ülkelerimiz, enerji ve altyapı sektörlerinde başarılı ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda uzun yıllara dayanan iş birliği deneyimine sahip. Etkileşim yollarının genişletilmesi sadece devletlerarası ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda karşılıklı yarar sağlayan yatırımlar ve başarılı iş geliştirme fırsatı da sağlıyor” dedi. Başkonsolos Buravov, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında iki ülkenin küresel olumsuzlukları birlikte aşacağına ve yeni zirvelere birlikte varacağına düşündüklerini dile getirdi.

İŞ DÜNYASI İÇİN YENİ FIRSATLAR YARATTIĞINA TANIK OLACAĞIZ

Türkiye ve Rusya’nın önemli ticari ortak olduklarını konuşmasında vurgulayan Türkiye-Rusya İş Konseyi Türkiye Başkanı İzzet Ekmekçibaşı da, Rusya’da çeşitli sektörlerdeki güçlü Türk yatırımları olduğunu belirtti.

Yatırım projelerini, ticari ve ekonomik ilişkileri teşvik etmeye yönelik girişimlerin ön plana çıkmasıyla birlikte iki tarafın iş dünyası için de yeni fırsatların ortaya çıkacağını dile getiren Ekmekçibaşı, “Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı bu yılın ilk on ayında 9.1 milyar dolara ulaştı. İhracatımız da ise düşüş yaşandı ve aynı dönemde 37.9 seviyesine geriledi. 2022 yılında Rusya’ya makine sektöründen yapılan ihracat rakamımız 1.2 milyar dolarla zirveye ulaştı. Müteahhitlik sektöründe 473 milyar doları aşan toplam payın beşte biri Rusya’ya ait. “ diye konuştu.

TÜRK ŞİRKETLERİ RUSYA’DA BOŞALAN YERLERİ İŞGAL ETME POTANSİYELİNE SAHİP

Roscongress Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Alexander Stuglev da konuşmasında forumun Türkiye ve Rusya iş dünyasının gelişmesinde kilit bir rol oynadığını belirtti. Stuglev, Türkiye’de ikinci saha dışı etkinliklerini gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “ Her şeyden önce bu, Türk şirketlerinin artık Rusya’da boşalan yerleri işgal etme potansiyeline sahip olması ve Rusya’nın karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini geliştirmeye hazır olmasıyla bağlantılı. Dünyadaki en büyük ve en önemli iş etkinliklerinden biri olan Forum, bu yıl Rusya ile birlikte bir ortaklık oluşturmaya başlayan BDT ülkeleri, Arap dünyası, Hindistan, Çin, EAEU – ASEAN ve Latin Amerika’dan ticari ortaklarla iş bağlarının geliştirilmesine ve temasların genişletilmesine dikkat çekti.

Bu yıl düzenlenen forumda 130 ülkeden 17 binden fazla katılımcı bir araya geldi, toplamda 3.860 trilyon ruble tutarında 900 anlaşma imzalandı. “ diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x