TİM Başkanı: Asgari ücret enflasyon oranında artırılmalı

Yeni yıl öncesi merak edilen konulardan biri de milyonlarca çalışanı etkileyen asgari ücret zammı olacak. Hükümet ve iş dünyası tarafından asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Haber7’ye konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, asgari ücrete enflasyon oranında zam yapılması gerektiğini vurguladı. Gültepe ayrıca fahiş artışlarla piyasa dengesini bozan fırsatçıları da uyardı.

TİM BAŞKANI’NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin enflasyon oranında artırılması gerektiğine işaret eden Gültepe, fahiş fiyat artışlarına dikkat çekti. Haksız fiyat artışlarının çalışanları ve işverenleri zor durumda bıraktığını vurgulayan Gültepe, “Enflasyonla mücadele noktasında hepimiz elimizi taşın altına koymamız lazım. Fırsatçıların yaptığı yüksek artışlar piyasanın dengesini bozuyor. Bu fiyat artışları çalışanlarımızın enflasyon altında ezilmesine neden oluyor” diye konuştu. Gültepe, maaş artışları noktasında enflasyon oranının dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. 

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasına gelecek ilk rakam 6 aylık enflasyon tahmini ile hesaplanan asgari ücret olacak.

Buna göre; Yüzde 37,76’lık 6 aylık enflasyon tahminine net asgari ücrette 15.707,39 TL rakamında pazarlıkların başlaması bekleniyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x