Mars’a gidildiğinde yeşil bir gökyüzü görülebilir!

Kuzey ışıklarının göğü yeşile boyayan manzarasını hatırlatsa da bu parıltıların auroralarla ilgisi yok.

Burada Güneş ışığı, doğal bir süreç içinde karbondioksit moleküllerine enerji vererek onları parçalıyor. Sonra bu enerjinin etkisiyle tekil oksijen atomlarının bir kısmı, Mars’ın gece tarafına göç ediyor.

YEŞİL PIRILDI KIŞ MEVSİMİNİN YAŞANDIĞI KUTUP BÖLGESİNDE FARK EDİLDİ

Bu da gezegenin yüzeyinin yaklaşık 50 kilometre yukarısında yeşil bir parıltı üretiyor.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre Trace Gas Orbiter’ın yakaladığı yeşil parıltı, halihazırda kış mevsiminin yaşandığı kutup bölgesinde saptandı.

Saygın bilimsel dergi Nature Astronomy’de yayımlanan araştırmanın ortak yazarı Lauriane Soret, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

Bu emisyon, yaz atmosferinde oluşan ve rüzgarlar tarafından yüksek kış enlemlerine, 40 ila 60 kilometre rakımlara taşınan oksijen atomlarının birleşiminden kaynaklanıyor.

Trace Gas Orbiter’ın verilerine göre parıltı, gelecekte Kızıl Gezegen’de keşfe çıkacak astronotların, kış gecelerinde yerden görebileceği kadar belirgin olabilir.

Mars’ın gündüz tarafındaki oksijen atomlarının parıltısı, uzay aracı tarafından 2020’de ilk kez tespit edilmişti. Böylelikle söz konusu parıltı, Dünya dışında bir gezegende ilk kez saptanmıştı. Ancak onu görünür ışıkta kaydetmek mümkün olmamıştı.

Çalışmanın başyazarı ve Liège Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Jean-Claude Gérard, “Bunlar beklenmedik gözlemler” diye konuştu:

Kızıl Gezegen’e gelecekte yapılacak geziler için de ilginç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x