Kas hastası Ayşegül, yüzmeyle 23 madalya kazandı

Kayseri’de yaşayan Ayşegül Doğanay, doğuştan Serebral Palsi (SP) kas hastası olarak dünyaya geldi. Bacaklarının güçlenmesi için yüzme kursuna yazdırdı. Yoğun çalışma içine giren Doğanay, 2 yılda katıldığı çeşitli yarışmalarda 23 madalya kazandı.

Yüzmeye neden başladığını anlatan Ayşegül Doğanay, “Kas hastalığım sebebiyle başladım. Ayağımı hiç hissetmediğim için yürüyemiyordum. Bu nedenle ayaklarımı geliştirebilmek için yüzmeye başladım ve çok güzel sonuçlar elde ettim.

Ayağım gayet gelişti ve şimdi daha iyi. Bir sürü madalyam oldu. 2 yılda katıldığım yarışlarda 23 madalya aldım. Hedefim Milli Takıma girmek, yurt dışında yarışmalara katılmak ve bayrağımızı dalgalandırmak. Milli yüzücü olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ayşegül Doğanay, engelli arkadaşlarına da tavsiyelerde bulundu.

Doğanay, “Benimle aynı durumu paylaşan engelli arkadaşlarıma tavsiyem, evde oturmasınlar, bir spor veya başka bir faaliyetle ilgilensinler. Psikolojilerini bozmasınlar.

Engelli olmak gerçek bir engel değildir. Aslında engelleri aşmak çok kolay. Yüzmeye gelsinler. Yüzme olmazsa başka bir spor yapsınlar. Kendilerini geliştirsinler” dedi.

Doğanay’ın annesi Aygül Doğanay ise, “Çocuğum doğuştan SP kas hastası. Yürüyemiyor. Bu spora ayaklarına bir faydası olsun, evde oturmasın, kendini geliştirsin daha başarılı olsun diye başladı. Çok şükür bir şeyleri başardı ve daha iyiye gidecek.

Milli takıma seçilecek. Çocukları bu durumda olanlar spora yönlendirsinler. Çok faydası olur. Benim çocuğumun ayakları gelişti. Sporun çok faydasını gördüm. Ayşegül’ün özgüveni çok gelişti. Önceden evde otururdu.

Şimdi havuza severek geliyor. Aldığı başarılar karşısında çok mutlu oluyorum. Onunla gurur duyuyorum. Kendi de severek yüzüyor. Onu ileride çok iyi yerlerde görmek istiyorum. Büyük bir başarı elde edeceğine inanıyorum” dedi.

Doğanay’ın antrenörü Türkiye Yüzme Federasyonu Paralimpik Teknik Kurulu üyesi Hasan Ertuğrul Çakmak da, “Ayşegül, tekerlekli sandalyede S5 kategorisinde yarışan bir sporcumuz. Bacakları tutmuyor.

Sadece kol gücüyle antrenmanlarını devam ettiriyor ve yarışmalara hazırlanıyor. Milli takım vize seçmelerine katıldı ve orada geçtiği barajlar neticesinde finallere gitmeye hak kazandı. Hedefimiz bir sonraki yarışta Avrupa Şampiyonası’na gitmek.

Ayşegül kas hastası bir sporcumuz. Hastalığına, yüzme iyi gelir düşüncesiyle başladı. Daha sonra sporcu oldu ve Türkiye Şampiyonalarına katılım sağladı. Amacı daha fazla madalya kazanarak şehrimizi ve ülkemizi Avrupa’da temsil etmek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x