İsrail eski başbakanı: Avrupa kamuoyunu kaybediyoruz, hükümetleri de kaybedeceğiz

İsrail eski başbakanı ve savunma bakanı Ehud Barak, 1 aydır devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin ABD basınına konuştu. 1999-2001 döneminde başbakanlık yapan Barak, dünya kamuoyunun kendileri aleyhine döndüğüne işaret ederek ‘İsrail’in Hamas’ı yenmek için sadece haftaları olduğunu’ söyledi.

Politico’dan Jemmie Dettmer’in haberine göre, Barak, “Kamuoyunun ses tonunu ve ruh halini dinleyin. Bu, kapalı kapılar ardında biraz daha açıktır. Avrupa kamuoyunu kaybediyoruz. Bir-iki hafta içinde Avrupa’daki hükümetleri de kaybetmeye başlayacağız. Bundan bir hafta sonra ise Amerikalılarla olan sürtüşme gün yüzüne çıkmaya başlayacak” dedi.

‘ABD NE YAPACAĞIMIZI DİKTE EDEMEZ AMA…’

Çatışmalar sona erdikten sonrası için öngörülerini de paylaşan eski başbakan, ‘Mahmud Abbas’ın Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi Hamas’tan geri almasının bir başlangıcı olarak askeri harekatın ardından çok uluslu bir Arap gücünün Gazze’yi kontrol edebileceğini’ savundu. Barak, Gazze’deki siyasi düzenin bu şekilde değişmesi halinde dahi bir Filistin devleti oluşturmak için diplomasiye dönüşün çok uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail lehine oluşan sempatinin azalmaya başladığından duyduğu endişeyi de dile getiren Barak, “O (fırsat) penceresinin kapandığını görebiliyorsunuz. Amerikalılarla harekat konusunda sürtüşmeye doğru gittiğimiz açık. Amerika İsrail’e ne yapacağını dikte edemez. Ama onları görmezden de gelemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘GAZZE’DEKİ SİVİL ÖLÜMLERİ DESTEĞİ ZAYIFLATIYOR’

Washington’ın İsrail’in güvenliğinin baş garantörü olarak rolüne işaret eden Barak, “Amerikan talepleriyle önümüzdeki iki-üç hafta içinde, belki de daha yakın zamanda mutabık kalmak durumunda olcağız” diye konuştu.

Hamas’ı ‘yok etmenin’ aylar hatta bir yıl sürebileceğini belirten İsrail eski başbakanı, Gazze’deki sivil ölümleri ve çatışmaların daha geniş bir coğrafyaya yayılma olasılığından duyulan korkular sebebiyle Batı desteğinin zayıflamaya başladığına dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x