Esrarengiz Türbe Merak Uyandırdı: Türbenin Altındaki Toprakta Ne Var?

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Karacaören köyünde bulunan Katran Baba Türbesi, hikayesiyle dikkat çekiyor. Katran Baba Türbesinin çevresinden asırlar önce çıkan katranın oluşturduğu tabaka bölgede petrol olabileceğini düşündürüyor.

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Karacaören köyü son günlerde köyün altında petrol bulunabileceği iddialarıyla gündeme geldi.

Köy sakinleri, Katran Baba Türbesine yakın bir noktadan adeta fışkıran yağ tortulu renkli sıvının petrol olabileceğini düşünüyor.

Rivayete göre, türbenin çevresinde Katran Baba’nın asasıyla katran çıkarttığı bir nokta bulunuyor. Aradan asırlar geçmesine rağmen halen katran kalıntıları türbenin çevresinde bulunuyor.

Rivayete göre, Katran Baba’nın asasını vurduğu yerden katran çıkartmasının hikayesi şöyle: Fatih Sultan Mehmet’in 1473’te Otlukbeli seferinde ordusuyla yolu köyden geçer. Ancak atlar uyuz yüzünden ilerleyemez hale gelir. Türbede mezarı bulunan Katran Baba olarak bilinen Sultan El Kamilin Sarı Şeyh’in asasını vurduğu yerden katran çıkmaya başlar. Bu katran atlara sürülür ve atlar şifa bulur. Fatih Sultan Mehmet Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan ile savaşmak için yoluna devam ederken Katran Baba köyde kalıp talebe yetiştirmeye devam eder.

Köy muhtarı Erhan Bektaş, “Burası Sivas’ın Suşehri ilçesi Karacaören köyü sınırların içerisinde bulunan Katran Baba anıtı. Katran babanın hikayesi şu şekilde; Fatih Sultan Mehmet Han Otluk Savaşına giderken buradan geçiyor. Buradan geçerken atların uyuz oluyor. Katran Baba yerden katran çıkararak atları tedavi ediyor. Buradan Fatih Sultan Mehmet Han’ı Otlukbeli’ne savaşa gönderiyor. Kendisi de ilim ve irfan yaymak için burada kalıyor. Bu türbe 2022 yılında restore edildi. İş adamımız tarafından bölgenin maneviyatının geleceğe aktarılması için yaptırıldı. Gelecek nesiller unutmasın diye güzel bir çalışma yapılmıştır. İş adamımıza teşekkür ediyoruz. Katranlar bu bölgeden çıkartıldı. Katran Baba’nın atları tedavi etmek için çıkardığı katranlar. Kendi anıtına da katran bıraktık. Bizde anıtına toprak değil daha belirgin olması için katran koyduk.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x