Altın haftaya zirveye yakın başladı! Uzmandan çarpıcı tahmin… Altının gramı ne kadar oldu?

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verileri sonrası altının gramı 1992 TL’ye çıkarak rekor kırmıştı. fiyatları pazartesiye 1991 liradan başlaydı. Saat 12:30 itibarıyla 1989 TL’den alıcı buluyor. Kapalıçarşı’da ise altının gramı 2070 lira seviyelerinde. Peki bu yükseliş sürecek mi? Altının gram fiyatı ne olacak?

ONS FİYATI 2150 DOLARI AŞABİLİR 

piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD Merkez Bankası Fed’in olası faiz indirimi beklentisi ile değil, çatışmaların yarattığı jeopolitik gerginlikler ve yükselen petrol fiyatının da dolar/ fiyatına etki ettiğini ifade ediyor. Yıldırımtürk “2055 dolar civarında seyreden altının ons fiyatını ilk etapta 2150 dolar seviyesinde görebiliriz” ifadelerini kullandı. Brent petrolün varil fiyatı 78 doların hemen altında seyrediyor. 

GRAM FİYATI KAPALIÇARŞI’DA 2100 LİRAYI GEÇEBİLİR 

Dolar’TL’nin ise Merkez Bankası’nın aylık faiz kararlarının oranında doların arttığını ve doların 30 TL seviyesinde olduğunu belirten Yıldırımtürk, Kapalıçarşı’da 2070 lira olan altının gram fiyatının ilk etapta 2100 lirayı geçebileceğini söyledi. 

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyon verileri aylık bazda yüzde 0,1 azalış ve yıllık bazda yüzde 1 artışla beklentilerin altında kalmıştı. ABD Merkez Bankası’nın daha önce yayımladığı tutanaklara göre 2024 yılında bankanın faiz indirimlerine gitmesi beklenirken, son enflasyon verileri ışığında bu indirimlerden ilkinin uzmanlar tarafından Mart ayının sonunda yapılacağı öngörülüyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*