Ukrayna Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkında Yorum Yaptı

Ukrayna Merkez Bankası, savaş sırasında kripto veya herhangi bir parelel para dolaşımına izin veremeyeceğini söyledi.

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU), ülkede bir yıl süren savaşın ardından Bitcoin gibi kripto varlıklar konusunda net olmayan bir duruş sergiledi. Merkez bankası sanal varlıklarda hem iyi hem de kötü şeyler görüyor ve savaşın neden olduğu mali ve ekonomik sorunlar nedeniyle kriptoya daha şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

Ukrayna, Kriptolara Karşı Temkinli Yaklaşıyor

NBU, Nisan 2022’de vatandaşların ulusal para birimi grivna’yı kullanarak kripto para satın almalarına kısıtlamalar getirdi.

Merkez bankası bu tür alımlara aylık bir sınır getirerek Ukraynalıların ayda 3.300 dolar değerinden daha fazla kripto almalarını yasakladı ve bu tür alımlara yalnızca döviz hesapları üzerinden izin verdi. Bu kısıtlamalar sınır ötesine yapılacak eşler arası işlemler için de geçerli. Ukrayna’da kripto para birimleri ile yapılan işlemleri kapsayan idari kısıtlamalar geçici olup, Ukrayna ekonomisi ve finans piyasası normalleştikçe sınırların kademeli olarak kalkacağı düşünülüyor.

NBU, belirtilen kısıtlamaların döviz piyasasındaki durumu istikrara kavuşturmak ve makro-finansal istikrarı korumak için gerekli olduğunu açıkladı. Düzenleyici kurum, ulusal para biriminin ikame edilmesi ve paralel para dolaşımının ortaya çıkması risklerinin devletin parasal egemenliğine tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan bir NBU sözcüsü şu ifadeleri kullandı: “Bu tür riskleri en aza indirmek için, özellikle de tam ölçekli savaş sırasında Ulusal Banka, Ukrayna’daki tek yasal ödeme aracı olarak grivna’nın uygulama alanının daraltılmasını önleme konusunda güçlü bir pozisyon alacaktır.”

Ukrayna, savaş sırasında kriptoya karşı temkinli bir yaklaşım sergilemesine rağmen, merkez bankası dijital para birimi ile ilgili teknolojik yenilikler konusunda çalışmalarını devam ettiriyor. NBU’ya göre, finansal hizmetlere daha iyi erişim, ödeme hizmetleri alanında rekabet, yatırımların çekilmesi ve kripto bağışları da dahil olmak üzere kripto ile ilgili birçok vaat bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*