Threads’i Yükledik ama Twitter’dan Kopamamamızın Altında Yatan Neden Oldukça İlgi Çekici!

Meta’nın yeni metin tabanlı sosyal medya platformu Threads, Twitter’a rakip olma iddiasıyla heyecan verici bir başlangıç yaptı. 5 Temmuz’da başlatıldıktan sadece beş gün sonra, 100 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Ancak kısa bir süre sonra, başlangıçtaki coşku azalmaya başladı ve kullanıcılar Threads’e olan ilgilerini kaybetmeye başladı.

Threads başarılı bir çıkış yaptı. Meta’nın yeni metin tabanlı sosyal medya platformu Twitter’ın karbon kopyası olabilir, ancak önceki rakiplerinin aksine 5 Temmuz’da piyasaya sürüldükten sadece beş gün sonra hızla 100 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta, Twitter’a benzer bir uygulamayla meydan okuyan bir dizi şirketin sonuncusu, ancak şirketin büyüklüğü ve zenginliği onu şimdiye kadarki en zorlu girişim haline getiriyor.

Aylık 3,88 milyar kullanıcısıyla Meta, dünya nüfusunun yaklaşık yarısını hizmetlerinin kullanıcısı olarak sayıyor,

bu nedenle teknoloji devinin ağ etkileri kullanıcıları yeni uygulamasına çekmede özellikle güçlü ve mevcut Instagram kimlik bilgileriyle bir Threads hesabı başlatarak bunu yapmayı kolaylaştırıyor.

Ancak sadece birkaç hafta sonra, başlangıçtaki heyecan azalmaya başladı.

Analitik firması SimilarWeb’e göre Threads, Android kullanıcıları arasında en popüler günü olan 7 Temmuz’da 49 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Ancak bu rakam 14 Temmuz’da yarıya inerek 24 milyondan az aktif Android kullanıcısına düştü.

Dolayısıyla, Threads’e olan ilginizi kaybettiyseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Bir içerik üreticisi ‘Threads’e hemen kaydoldum. Birçok gazeteci ve kronik Twitter kullanıcısı gibi ben de Twitter deneyimini taklit etmeye ve kullanıcıları platformdan uzaklaştırmaya çalışan taklit uygulamaların çoğunu denedim. Elon Musk’ın platformu devralmasını çevreleyen kargaşanın ortasında, bir zamanlar sadık olan kullanıcılar Mastodon, BlueSky ve Post, T2, Spill ve Hive Social gibi diğerlerine akın etti.

Daha önce Mastodon ve BlueSky gibi Threads’in ilk başta eğlenceli olduğunu düşündüm.

Birkaç gün boyunca makaleler yayınladım, şakalar yaptım, hem Twitter’ı hem de Threads’i eleştirdim ve bir takipçi kitlesi oluşturmaya çalıştım. Ancak birkaç gün sonra Threads’i unutmaya başladım ve yalnızca Twitter’da gezinmeye ve paylaşım yapmaya geri döndüğümü fark ettim.’ diyerek deneyimlerini paylaştı.

Meta daha önce de rakiplerinin özelliklerini kopyalamıştı ve özellikle Snapchat’in bir gün sonra kaybolan Hikayeler gönderilerini klonlayarak öncelikle Instagram’a entegre etmekte başarılı oldu.

Benzer bir başarıyı TikTok’un dikey olarak kayan video akışını Reels ile kopyalayarak elde etti, bu da esas olarak Instagram’a entegre edildi, ancak kullanıcıları TikTok’tan gerçekten uzaklaştıramadı. Ancak her iki durumda da Meta, bu taklitleri yeni bir uygulama oluşturmak yerine mevcut uygulamalarına özellik olarak entegre etmeyi tercih etti.

Ama bağımsız bir uygulama olarak Threads daha fazla zorlukla karşı karşıya.

Alabama Üniversitesi’nin gazetecilik ve yaratıcı medya bölümünde yardımcı doçent olan Jessica Maddox, Threads’in benzer arayüzü, basitliği ve Meta’nın büyük erişimi nedeniyle Twitter ile rekabet edebilecek en güçlü uygulama olduğunu düşündüğünü söyledi. Yine de Twitter’ın on yıldan uzun bir süredir sunduğu soyut kültürel dinamikleri kopyalamanın çok zor olduğunu söylüyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Joseph Bayer, Twitter ve Instagram’ın kültürel olarak çok farklı alanlar olduğunu, ancak aynı zamanda birbiriyle örtüşen ağlar da olmadığını söylüyor.

Instagram daha çok alışveriş, fenomenler ve görsellere odaklanırken, Twitter daha çok haberlere, spora ve Siyah topluluğuna odaklanıyor. ‘Bu, insanların Twitter ve Instagram’larının ne kadar örtüştüğüne bağlı’ dedi. ‘Bunlar çok farklı ağlar.’

Twitter alışkanlığından vazgeçmek neden bu kadar zor?

Bayer, Threads ile yeni bir alışkanlık oluşturmaktan değil, Twitter ile eski bir alışkanlığı terk etmekten de bahsettiğimi söyledi. Bayer, ‘Ödüllerin bir kısmını kaldırsanız bile yine de buna yönlendiriliyorsunuz çünkü bu otomatik davranışı zor bağladınız’ dedi. ‘Can sıkıntısı, endişe ya da yeni bir fikri ya da bilgi merceğini kaçırma korkusu gibi geliştirdiğiniz bazı ipuçları var ve bunlar sizi hiç düşünmeden otomatik olarak tetikliyor.’

Öte yandan Maddox, kullanıcıların Threads kullanırken zorlanabileceklerini düşündüğü bir başka büyük neden daha var: kullanıcıların çok fazla uygulama kullanmaktan yoruldukları zaman ortaya çıkan uygulama yorgunluğu.

Maddox, ‘Facebook, Snapchat, Twitter, Instagram, YouTube ve TikTok sosyal medya söz konusu olduğunda bir tür ‘Büyük Altılı’ haline geldi’ dedi. ‘Platformları modern iletişimimizin temelini oluşturuyor ve hayatımıza o kadar yerleşmiş durumdalar ki zaman zaman doğal geliyor.’

TikTok’un son yıllardaki muazzam başarısını ele alırsak, yeni uygulamaların her zaman yerleşik uygulamalara ve onların çevrimiçi yaşamlarımızda kök salma yöntemlerine kafa tutacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x