Musk interneti kesip Ukrayna saldırısını engellemiş

Amerikan CNN’de yer alan habere göre, söz konusu olay Walter Isaacson’ın 12 Eylül’de yayımlanacak Elon Musk biyografisinde anlatılıyor.

Ukrayna ordusu, patlayıcılarla yüklü deniz dronlarıyla Kırım açıklarında demirlemiş olan Rus donanmasına saldırı hazırlığı yaparken, Starlink bağlantısının operasyonun ortasında kesilmesiyle başarısız olduğu belirtiliyor. Bağlantının kesilmesininardından Ukrayna Dijital Dönüşüm Başkanı ve başbakan yardımcılarından Mikhail Fedorov, Musk’la temasa geçerek internet bağlantısını açmasını istese de Musk buna olumsuz yanıt veriyor.

NÜKLEER KORKUSU

Isaacson’un aktardığına göre, bazı Rus yetkililerle konuşmalar yapan Musk’ın kararında Kırım’a olası bir Ukrayna saldırısına Rusya’nın nükleer silahlarla yanıt vermesinden korkması etkili. Isaacson, Musk’ın olayın ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ve ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile de görüştüğünü iddia ediyor.

ABD’li milyarder, savaşın başlamasından kısa süre sonra Ukrayna’ya milyonlarca dolarlık Starlink uydu terminalleri vermiş, böylece Ukrayna güçleri cep telefonu ve internet altyapısı zarar görmesine rağmen iletişim kurmayı sürdürebilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x