İngiltere’de hapisten kaçan ajan için seferberlik ilan edildi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki HMP Wandsworth hapishanesinden kaçan 21 yaşındaki terör şüphelisi Daniel Abed Khalife için ülke çapında aramalar hızlandırıldı.

Eski bir asker olan ve İran adına bilgi toplama suçlamasıyla tutuklanan Khalife, terör suçundan yargılanıyordu. Ajan olduğu düşünülen Khalife’nin hapishanenin mutfağından dışarı çıkıp kamyonetin altına girerek kaçması ülkede büyük ses getirdi.

İngiltere polisi, birçok parka ve açık alana konuşlanarak eski askerin peşine düştü. Polis helikopterleri bu sabah başkent Londra’da havalanırken havalimanlarında alınan geniş güvenlik önlemleri nedeniyle uçuşlarda aksamalar yaşandı. Birçok park ve alan da polis kordonuna alındı ve girişe kapatıldı.

Mayıs ayında hakkındaki suçlamalar nedeniyle ordudan ihraç edilen Khalife’nin ülke dışına kaçmış olabileceği belirtiliyor.

NASIL TUTUKLANMIŞTI?

Şu anda 21 yaşında olan Daniel Abid Halife 2019 yılında gönüllü olarak İngiltere silahlı kuvvetlerine katılmış ve Stafford bölgesindeki Beacon Kışlası’nda eğitimini sürdürürken, bu yıl 2 Ocak tarihinde sahte bir bomba ihbarı sonrasında ortadan kaybolmuştu.

Bir kaç hafta sonra, 26 Ocak tarihinde tutuklanan Halife 28 Ocak günü Londra’daki Wandsworth cezaevine yollanmıştı.

Halife’nin yargılanmasına, “düşmana faydalı olabilecek bilgi toplamaya çalışmak” ve “terör eylemi hazırlığı yapmak” gibi suçlamalarla, Terörle Mücadele Yasası ve Devlete Ait Gizli Bilgileri Sızdırma yasalarına dayanılarak 13 Kasım’da devam edilecekti.

Daha önceki bir duruşmada Halife, Savunma Bakanlığı’na ait personel bilgilerin tutulduğu sistemden kişisel bilgi edinmeye çalışmakla suçlanmıştı.

Halife kendisine yönelik bütün suçlamaları Temmuz ayındaki bir duruşmada reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x