Cineworld, hissedarlarını ortadan kaldıracak bir plan sundu

Investing.com – Cineworld Group (LON:CINE) Teksas’taki bir ABD iflas mahkemesine, mevcut hissedarları tamamen ortadan kaldıracak bir yeniden yapılanma planı sunduğunu açıklamasının ardından hisseleri Salı günü yeni bir rekor düşük seviyeye geriledi.

Şirket yaptığı açıklamada, bu hamlenin 2025 ve 2026’da vadesi dolacak kredilerinin yaklaşık %83’ünü ve 2023’te vadesi dolacak bir döner kredi tesisini elinde tutan kredi verenlerin desteğine sahip olduğunu söyledi. Şirket, halen Teksas mahkemesi tarafından onaylanması gereken planın “Cineworld’ün mevcut hisse senedi sahipleri için herhangi bir iyileşme” sağlamayacağını da sözlerine ekledi.

Dünyanın en büyük ikinci sinema işletmecisi olan Cineworld, bu ayın başlarında alacaklılarıyla büyük bir borç indirimi ve sermaye enjeksiyonu konusunda anlaşmaya vardıktan sonra ABD’deki 11. Bölüm iflas işlemlerinden çıkmaya hazırlandığını duyurdu.

Anlaşmaya göre alacaklılar, 4,53 milyar dolarlık borcu özsermaye ile takas edecek ve yeni şirketin örtülü özsermaye değerinden %25 indirimle, 800 milyon dolar daha bedelli sermaye artırımı yoluyla gruba aktaracak.

Buna ek olarak Cineworld’e 11. Bölüm iflastan çıkarken 1,46 milyar dolarlık yeni bir borç finansmanı sağlayacaklar.

Pandemi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri COVID-19’un bulaşmasını durdurmak için sinemaları kapatmaya zorladığında Cineworld borçlarının ağırlığı altında çökmüştü.

Kapanış, Regal sinema salonlarının sahibinin, Kanada merkezli Cineplex’i satın almak için büyük ölçüde borçlanmasının ardından artan borç yükünü karşılamak için ihtiyaç duyduğu geliri kritik bir şekilde reddetti. Daha sonra bu anlaşmadan çekilme çabaları, Kanada mahkemeleri tarafından reddedildi ve Cineworld’e borçlarından kaçma yolu bırakmadı.

Yeniden sermayelendirme, 11. Bölüm işlemlerinin başlangıcında üzerinde anlaşmaya varılan 1,94 milyar dolarlık borçlunun elinde bulundurduğu finansmanı tamamen geri ödeyecek.

Grup halen ABD, İngiltere ve İrlanda dışındaki sinema salonlarını satmak için görüşmelerini sürdürüyor.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir